با پیشرفت تکنولوژی و از همه مهمتر ارزان تر شدن هزینه استفاده از تکنولوژی، استفاده از ابزار های جدید تر برای انتقال دانش مطرح شد. با به وجود آمدن و گسترش اینترنت این پدیده جدی تر دنبال شد و ابزار ها و روش ها و استاندارد هایی برای آموزش الکترونیک مطرح شد و هر روز اصلاحات جدیدتری در این زمینه انجام می شود. در واقع آموزش الکترونیکی، استفاده از ابزار های انتقال اطلاعات به صورت الکترونیکی (مثل اینترنت) برای تبادل اطلاعات و دانش است. در این راستا، در این بخش ویدئو های آموزشی به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار گرفته است تا بتوانند از آن بهره مند شوند.

مزایای استفاده از ویدئو های آموزشی

فیلم های آموزشی به عنوان یکی از انواع رسانه های آموزشی، مزایا و معایب خاصی دارند . از جمله معایب آن ها می توان به هزینه ی بالای تولید، نیاز به تخصص و توانایی فنی، وقت گیر بودن فرایند تولید و کاربرد، دشواری ویرایش مطالب، به روز کردن آن ها و نظایر آن اشاره کرد. با وجود معایب و مشکلاتی که در راه تولید و کاربرد فیلم آموزشی وجود دارد، هنوز هم متخصصان آموزشی، آن را رسانه ای مؤثر و مفید قلمداد می کنند. در ادامه، برخی از مزایای کاربرد فیلم در موقعیت های آموزشی شرح داده می شود :

* یاد گیری گروهی:

فیلم های آموزشی را می توان برای آموزش افراد به صورت گروهی مورد استفاده قرار داد. با استفاده از فیلم آموزشی، تجربه های مشترکی در اختیار یادگیرندگان قرار می گیرد .

* تکرار تجربه های یادگیری:

اگر یک معلم یا استاد بخواهد چندین بار یک موضوع، مطلب یا مهارت را تکرار کند، نخست آن که دچار خستگی می شود و دوم آن که با هر بار ارائه ممکن است مطلبی به آموزش بیفزاید یا از آن بکاهد. حال آن که فیلم های آموزشی را می توان بارها مورد استفاده قرار داد.

* صرفه جویی:

استفاده از فیلم های آموزشی، همانند بسیاری از رسانه های دیگر، سبب صرفه جویی در هزینه و زمان می شود. شاید هزینه ی تولید فیلم زیاد به نظر برسد، اما با تولید فیلم های آموزشی خوب و استفاده از آن در مقیاس وسیع، هزینه ی سرانه ی آموزشی کاهش می یابد. هم چنین چنان چه برای مثال، انجام آزمایش و دیگر تجربه های وقت گیر یادگیری مورد نظر باشد، می توان این آزمایش ها را انجام داد و با تهیه ی فیلمی از آن ها، به همراه حذف صحنه هایی که سبب اتلاف وقت می شود، فرایند هایی را که نیاز به زمان دارند، در معرض دید یاد گیرندگان قرار داد. این کار سبب صرفه جویی در زمان می شود. از طرف دیگر نشان دادن یک آزمایش برای چندین بار، متفاوت از انجام چندین آزمایش است. وقتی تصاویر یک آزمایش انجام شده بارها نمایش داده می شوند، دوباره از لوازم و مواد شیمیایی استفاده نمی شود. این امر سبب صرفه جویی در هزینه های آموزشی است .

 

ویدئو های آموزشی برنامه نویسی موبایل(اندروید/Android)

ویدئوهای آموزشی برنامه نویسی موبایل(ios)

ویدئوهای آموزشی زبان برنامه نویسی جاوا(Java)