مطلب آموزشی 4:
ابزارهای موردنیاز برای برنامه نویسی اندروید

اولین گام برای شروع برنامه نویسی اندروید دانلود و نصب نرم افزارهای مورد نیاز برنامه نویسی اندروید است. در این مطلب با نرم افزارهای برنامه نویسی اندروید، راه های دانلود، روش نصب و چگونگی تنظیم آن ها آشنا می شویم.

برای اینکه بتوانیم برای سیستم عامل اندروید برنامه نویسی کنیم نیاز داریم تا برنامه های زیر را نصب کنیم:

 1. JDK
 2. Android SDK
 3. Eclipse IDE
 4. ADT Plugin
 5. AVD

۱-نصب JDK:

JDK یا Java Development Kit مجموعه ای از کلاس ها و توابع است که برای برنامه نویسان زبان جاوا ارائه می شود. از آنجاکه که زبان برنامه نویسی اندروید جاوا است نیاز داریم تا قبل از نصب سایر برنامه ها این بسته را دانلود و نصب کنیم. داشتن دانش کافی در مورد جاوا و شی گرایی به شما در نوشتن برنامه های اندرویدی کمک خواهد کرد. اما اگر از این موارد چیزی نمیدانید، در طی این آموزش ها با آن آشنا خواهید شد. برای دانلود جدیدترین نسخه JDK باید به این صفحه در سایت شرکت اوراکل برویم. دسترسی به سایت شرکت اوراکل به دلیل تحریم های کنونی برای IP های ایرانی ممکن نیست. اگر نمی توانید وارد سایت اوراکل شوید، می توانید برای دانلود JDK به اینجا مراجعه کنید.

بعد از دانلود فایل نصب را اجرا کنید و تمام مراحل را به صورت پیش فرض قرار داده و تنها بر روی Next کلیک کنید تا برنامه  به صورت کامل نصب شود و به صفحه زیر برسید. سپس بر روی close کلیک کنید.

06

پس از نصب JDK باید مراحل زیر را برای ثبت مسیر جاوا در متغیرهای سیستم انجام دهید:

 •  از منوی start بر روی computer راست کلیک کرده و properties را انتخاب کنید.
 • در پنجره باز شده از سمت چپ بر روی Advanced system settings کلیک کنید.
 • در برگه Advanced بر روی Environment Variables کلیک کنید.
 • از قسمت User variables بر روی New کلیک کنید تا کادر زیر ظاهر شود.

07

 • در قسمت Variable name عبارت Path را وارد کنید.
 • در قسمت Variable value مسیر نصب فایل اجرایی جاوا را قرار دهید. به عنوان مثال در اینجا مسیر نصب فایل اجرایی جاوا به صورت زیر است:

  C:\Program Files (x86)\Java\jre8\bin

 • در انتها بر روی OK در تمام پنجره های باز کلیک می کنیم.

۲-نصب Android SDK:

 Android SDK بسته نرم افزاری شامل فایل های مورد نیاز برای برنامه نویسی اندروید است که توسط شرکت گوگل ارائه می شود. بعد از نصب JDK گام بعدی دانلود و نصب Android SDK است. برای دانلود جدیدترین نسخه آن باید به این صفحه در سایت اندروید مراجعه کنید. متاسفانه دسترسی به سایت نیز در حال حاضر برای IP های ایرانی ممکن نیست. اما جای نگرانی نیست. می توانید Android SDK را از اینجا دانلود کنید.

بعد از دانلود فایل نصب را اجرا کرده و بر روی Next کلیک کنید. در تصویر زیر برنامه نصب بودن جاوا بر روی سیستم را تضخیص می دهد. اگر جاوا را نصب نکرده باشید نمی توانید بقیه مراحل نصب را ادامه دهید.

00.2

تمام تنظیمات را به صورت پیش فرض قرار داده و مراحل نصب را ادامه دهید تا به مرحله نهایی برسید.

00.7

در حالی که گزینه start SDK Manager فعال است بر روی Finish کلیک کنید تا برنامه SDK Manager اجرا شود.

00.8

SDK Manager پس از اجرا لیست بسته ها را در قالب فایلهای xml از مخازن سایت گوگل می خواند (Fetching) و نمایش می دهد. اما به دلیل تحریم بودن IP های ایرانی ممکن است در این مرحله با خطا مواجه شوید. اکنون نیاز داریم تا فایل ها و بسته های مورد نیاز متناسب با نسخه ای از اندروید که میخواهیم برای آن برنامه بنویسیم را دانلود و نصب کنیم. این کار به دو صورت امکان پذیر است: روش آنلاین و آفلاین.

روش آنلاین: در این روش ابتدا بسته های مورد نظر را از لیست انتخاب کرده و سپس بر روی Install Packages کلیک می کنیم و مراحل نصب را ادامه می دهیم تا بسته ها از اینترنت دانلود شده و نصب شوند. پس از اتمام موفقیت آمیز مراحل نصب، وضعیت بسته های انتخابی در ستون Status به Installed تغییر می باید. (در حال حاضر این روش به کسانی که دارای اینترنت پر سرعت هستند و می توانند از تحریم IP های ایرانی عبور کنند پیشنهاد می شود)

08

روش آفلاین: در این روش ابتدا بسته های مورد نیاز را به صورت فایل هایی با پسوند zip دانلود می کنیم. سپس متحوای آن ها را در مسیر مشخصی در محل نصب Android SDK (که برای هر بسته متفاوت است) قرار می دهیم. برای دانلود بسته ها و نحوه نصب آن ها به اینجا مراجه کنید.

۳-نصب Eclipse IDE:

Eclipse یک محیط برنامه نویسی بسیار محبوب و انعطاف پذیر بررا برنامه نویسی با زبان های برنامه نویسی مختلف است. از Eclipse برای طراحی،نوشتن کد، خطایابی و اجرابرنامه اندرویدی استفاده می کنیم. می توانیم این کارها را با استفاده از کدنویسی در یک ویرایشگر متنی ساده مانند Notepad و کامپایل کردن برنامه از طریق خط فرمان نیز انجام دهیم، اما استفاده از Eclipse انجام این کارها را بسیار ساده تر و لذت بخش تر کرده است. برای دانلود این برنامه باید وارد صفحه دانلود در سایت اکلیپس شویم. خوشبختانه در حال حاضر Eclipse ما را تحریم نکرده است! همچنین می توانید این برنامه را از اینجا نیز دانلود کنید.

نصب Eclipse بسیار ساده است. تنها کافی است مراحل زیر را انجام دهید:

 • در درایو C یک پوشه به نام Eclipse ایجاد کنید.
 • فایل فشرده برنامه را که دانلود کرده اید را باز کرده و محتوای آن را درون پوشه ایجاد شده بریزید. نصب Eclipse تمام شد!

اکنون فایل eclipse.exe را اجرا کنید. پس از مدتی پنجره زیر نمایش داده می شود.

03

در اینجا باید یک مسیر را به عنوان workspace تعیین کنیم. Eclipse از این مسیر برای ذخیره کردن پروژه هایی که ایجاد می کنیم استفاده می کند. پس از تعیین مسیر مناسب گزینه Use this as the default and do not ask again را بزنید تا دیگر در هنگام اجرا برنامه این پنجره ظاهر نشود. سپس بر روی OK کلیک کنید. اکنون وارد محیط Eclipse می شوید و باید تصویری شبیه به شکل زیر را مشاهده کنید.

04

۴-نصب ADT Plugin:

برای نوشتن برنامه های اندرویدی در محیط Eclipse نیاز داریم تا افزونه ADT را نصب کنیم. ADT یا Android Developer Tools افزونه ای شامل ابزارهای مورد نیاز برای نوشتن برنامه های اندرویدی در محیط Eclipse است که توسط شرکت گوگل ارائه می شود. ADT را می توان به صورت آنلاین یا آفلاین نصب کرد.

روش آنلاین: در این روش به دلیل تحریم نیاز دارید تا از IP غیر ایرانی استفاده کنید.

 • ابتدا Eclipse را اجرا کرده و سپس از منوی Help گزینه Install New Software را انتخاب می کنیم.
 • در پنجره باز شده از قسمت بالا بر روی Add کلیک کنید تا کادر زیر نمایش داده شود.

01

 • در قسمت Name عبارت ADT Plugin و در قسمت Location آدرس زیر را وارد کنید:

https://dl-ssl.google.com/android/eclipse/

 • بر روی OK کلیک کنید و منتظر بمانید تا لیست ابزارها نمایش داده شود.
 • گزینه کنار Developer Tools را انتخاب کنید تا زیرمجموعه های آن انتخاب شود. سپس بر روی Next کلیک کرده و مراحل نصب را دنبال کنید.
 • منتظر بمانید تا تمام فایل ها دانلود و نصب شوند. اگر با پیغام زیر مواجه شدید بر روی OK کلیک کنید.

07

 • در انتها با مشاهده پیغام زیر بر روی Yes کلیک کنید تا Eclipse دوباره راه اندازی شود.

09

سریع ترین راه برای تشخیص نصب موفقیت آمیز ADT مشاهده آیکون های زیر در نوار ابزار Eclipse است:

10

اگر آن ها را نمی بینید مراحل زیر را برای فعال کردن آن ها در نوار ابزار انجام دهید:

 • از منوی Window گزینه Customize Perspective را انتخاب کنید.
 • از برگه Tool Bar Visibility گزینه های زیر را انتخاب کنید.

Android SDK and AVD Manager
Android Wizards

 • اگر انتخاب آن در برگه Tool Bar Visibility ممکن نبود آن ها را از برگه Command Groups Availability انتخاب کنید و بر روی کلیک کنید.

روش آفلاین: در این روش ابتدا فایل فشرده افزونه ADT را با پسوند zip دانلود می کنیم. سپس تمامی مراحل را مانند روش آنلاین انجام می دهیم با این تفاوت که در پنجره Add Repository برای قسمت Location از آدرس اینترنتی گفته شده استفاده نمی کنیم. بلکه کلید Archive را می زنیم و فایل افزونه را که دانلود کرده ایم انتخاب می کنیم. برای دانلود فایل افزونه ADT می توانید به صفحه افزونه ADT در سایت اندروید (نیازمند IP غیر ایرانی) بروید یا اینکه آن را از «دانلود نرم افزارهای برنامه نویسی اندروید – ویژه کاربران ایران» به طور مستقیم دانلود کنید.

۵-شاخت ماشین مجازی اندروید (AVD):

برای اجرا و خطایابی برنامه های نوشته شده نیاز داریم یک وسیله اندروید مجازی ایجاد کنیم. برای این کار مراحل زیر را انجام دهید:

 • برنامه AVD Manager را اجرا میکنیم. (از طریق آیکون AVD Manager در نوار ابزار Eclipse یا مسیر نصب SDK Manager )
 • برای ایجاد دستگاه جدید بر روی  Create کلیک میکنیم تا پنجره ایجاد دستگاه جدید ظاهر می شود.

00

 • در اینجا باید مشخصات دستگاه مانند نسخه اندروید، CPU، نوع پوسته و … را بر اساس دستگاه مقصدی که می خواهیم برای آن برنامه بنویسیم تنظیم میکنیم. در اینجا قسمتهای مهم را به اختصار توضیح میدهیم:

قسمت AVD Name باید یک نام برای دستگاه امنخاب کنیم.
– قسمت Device برای تعیین اندازه و تفکیک پذیری (resolution) صفحه نمایش دستگاه است.
– قسمت Target نسخه اندروید ( یا همان API) مورد نظر را انتخاب می کنیم. البته قبلا باید این نسخه ها را توسط SDK Manager دانلود و نصب کرده باشیم.
– قسمت CPU/ABI برای تعیین پردازنده دستگاه است.
– قسمت Memory برای تعیین میزان RAM دستگاه است.
– با استفاده از قسمت Internal Storage میزان حافظه داخلی و با استفاده از SD Card میزان حافظه خارجی مشخص میشود.
– فعال کردن گزینه Snapshot موجب میشود هنگام بستن دستگاهرمجازی از صفحه آن عکس گرفته شود که سرعت اجرای دستگاه  در دفعات بعدی را بهتر میکند.

02

 • سپس بر روی OK کلیک میکنیم تا دستگاه مجازی ایجاد شود. در انتها برای اجرای دستگاه آن را از لیست انتخاب کرده و بر روی Start کلیک میکنیم. منتظر بمانید تا دستگاه به صورت کامل اجرا شود. این مرحله معمولا طول می کشد.

منبع:http://www.asayad.com/%D8%AF%D8%A7%D9%86%D9%84%D9%88%D8%AF-%D9%88-%D9%86%D8%B5%D8%A8-%D9%86%D8%B1%D9%85-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D9%86%D9%88%DB%8C%D8%B3%DB%8C/

ابزارهای موردنیاز برای برنامه نویسی اندروید
دسته بندی شده در:        

2 دیدگاه در “ابزارهای موردنیاز برای برنامه نویسی اندروید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *